Kampinoski park narodowy

Kampinoski Park Narodowy: Perła Natury i Historii w Sercu Polski

Kampinoski Park Narodowy stanowi jedno z najwspanialszych pod względem krajobrazowym miejsc w Polsce oraz jest jednym z niewielu parków narodowych na świecie, które sąsiadują z nowoczesną metropolią. Przenosi nas w czas, pozwalając wyobrazić sobie, jak wieki temu wyglądała dziewicza dolina Wisły, porośnięta nieprzebytą puszcza. Kilka wieków temu to tutaj królowie i książęta polowali na zwierzynę, bartnicy zbierali miód pszczelarzom, a garncarze zajmowali się wytwarzaniem smoły, węgla drzewnego i potażu. W czasie wojen i powstań Polacy toczyli tu walki z wrogiem i szukali schronienia.

Dzisiaj Puszcza Kampinoska nie tylko stanowi idealne miejsce do odpoczynku, aktywności fizycznej, kontaktu z naturą i historią, ale również jest miejscem pamięci i edukacji. Wycieczkę do parku możemy zaplanować niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji kilka godzin czy cały dzień, ponieważ znajduje się on w bliskim sąsiedztwie Warszawy. W „Kampinosie” czekają na turystów ścieżki dydaktyczne i setki kilometrów szlaków turystycznych, idealnych do spacerów i wycieczek rowerowych, a także, zimą, do biegania na nartach.

Jak zwiedzić park – ścieżki spacerowe i szlaki rowerowe 

Ciekawe trasy znajdują się w niewielkiej odległości od granic Warszawy i można do nich dotrzeć transportem publicznym. Jedną z najpopularniejszych tras na terenie parku jest ścieżka dydaktyczna „Skrajem puszczy”, która rozpoczyna się we wsi Granica, jednej z najpiękniej położonych wsi puszczańskich. Ścieżka ma kształt pętli i ma długość nieco poniżej 4 km. Prowadzi od parkingu skrajem Olszowieckiego Błota do Muzeum Puszczy Kampinoskiej. W okolicy znajdują się także unikalne atrakcje, takie jak skansen budownictwa kampinoskiego i wieża widokowa. To idealna trasa zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób szukających interesującej trasy do joggingu lub spacerów z psem. Na pokonanie ścieżki należy przeznaczyć 1,5-2 godziny. Kolejna trasa na krótki spacer to ścieżka do Lipkowskiej Wody. Ma zaledwie 1,5 km długości i prowadzi wokół polany Lipków. Punkt startowy pętli znajduje się przy kościele św. Rocha w Lipkowie. Na trasie znajduje się 7 przystanków z tablicami informacyjnymi. Ścieżka jest szczególnie popularna wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z nordic walking.

Palmiry. Wycieczkę rozpoczynamy przy leśnym parkingu w Palmirach. Podążając Drogą Kościelną, docieramy do rezerwatu przyrody Kaliszki, gdzie żyją sarny, dziki i łosie. Następnie czarnym szlakiem dotrzemy do wsi Janówek, a potem do cmentarza-mauzoleum w Palmirach. To miejsce spoczynku ponad dwóch tysięcy Polaków i Żydów, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. W pobliżu znajduje się również Muzeum Pamięci Palmiry. Na pokonanie tej trasy należy przeznaczyć 2-3 godziny. Podwarszawski Szlak Pamięci prowadzi od Lasku do Wólki Węglowej. Na trasie miniecie mogiłę powstańców, kamień Ułanów Jazłowieckich, grób ułana oraz historyczny cmentarz w Wólce Węglowej. Na pokonanie 12-kilometrowej trasy należy przeznaczyć 3-4 godziny. Kampinoski Szlak Rowerowy to trasa wzdłuż granic parku dedykowana miłośnikom jazdy na dwóch kółkach. Łącznie obejmuje 144 km szlaków oznaczonych kolorem zielonym. Szlak rozpoczyna się w Wólce Węglowej i prowadzi między innymi do Żelazowej Woli, Brochowa, Palmir i Łomianek.

Pozostałe atrakcje 

Warto pamiętać, że podczas spaceru po „Kampinosie” możemy odwiedzić inne atrakcje tego regionu Mazowsza, takie jak Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, kościół św. Rocha w Brochowie – miejsce ślubu rodziców Fryderyka Chopina i chrztu kompozytora, Park Rozrywki „Julinek”, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pole Bitwy nad Bzurą.

Informacje ogólne 

Kampinoski Park Narodowy zajmuje obszar 38,5 tysiąca hektarów, a kolejne 37,7 tys. hektarów stanowi jego strefa ochronna. W krajobrazie Kampinosu dominują wydmy i bagna, gdzie rośnie kilkaset gatunków roślin, a także zamieszkują je płazy i gady nizinne. W parku gniazduje około 160 gatunków ptaków, takich jak żuraw, bocian czarny, derkacz, bielik i orlik krzykliwy. Wśród drapieżników spotkać można kuny, jenoty, lisy, wydry i reintrodukowane rysie. Najliczniej reprezentowane wśród dużych ssaków są dziki, sarny oraz łosie, które są symbolem parku.

Może Cię zainteresować

Więcej od nas