kolejka wąskotorowa Piaseczyńsko-Grójecka

Weekendowa podróż kolejką wąskotorową Piaseczyńsko-Grójecką: Powrót do dawnych czasów z nostalgią i pięknymi widokami

Kiedyś wąskotorowe koleje były pełnoprawnym środkiem transportu dla mieszkańców wielu miejscowości w Polsce. Teraz można z nostalgią wspominać tamte czasy. Jednak można również osobiście doświadczyć, jak to było wówczas, wystarczy wsiąść do starych wagoników i wyruszyć z zawrotną prędkością 30 km/h na weekendową wycieczkę kolejką wąskotorową Piaseczyńsko-Grójecką.

Rozkład jazdy na długi weekend w czerwcu, od 8 do 11 czerwca 2023 roku: podróże zabytkową koleją wąskotorową na trasie Piaseczno-Tarczyn, połączone z piknikiem w siedlisku turystycznym Runów.

Odjazdy z Piaseczna:  

8 czerwca (czwartek), godzina 11:00 

10 czerwca (sobota), godzina 14:00 

11 czerwca (niedziela), godzina 11:00

Aby uzyskać więcej informacji , zadzwoń pod numer telefonu 607 155 188.

Trasa Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno kolei zabytkowej, która liczy 30 km, trwa około godziny. Szlak Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej oferuje piękne widoki i obszary o walorach przyrodniczych i rekreacyjnych, które z pewnością przyciągną uwagę każdego turysty. Podczas wycieczek zorganizowany jest przystanek na piknikowej polanie w Runowie, który trwa około 3 godzin. Na polanie w lesie znajdują się wiaty ze stołami i ławkami, a także miejsce na ognisko. Po drugiej stronie jest duża łąka z brzozowym zagajnikiem. To doskonałe miejsce na relaks w środku lasu.

Kolejka składa się z 5 wagonów, łącznie z 225 miejscami. Ceny biletów są przystępne, ale zaleca się wcześniejszą rezerwację przez internet na stronie www.kolejka-piaseczno.pl, ponieważ zainteresowanie, zwłaszcza latem, jest ogromne.

Dodatkowe atrakcje: Podczas 3-godzinnego postoju na piknikowej polanie w Runowie można skorzystać z ogniska rozpalonego przez obsługę kolejki oraz widełek do pieczenia kiełbasek. Istnieje również możliwość skorzystania z cateringu, atrakcji dla dzieci, przejażdżek lokomotywą i bryczką konną za dodatkową opłatą. Obok polany piknikowej można odwiedzić Wild West City Runów, bardzo interesującą osadę turystyczną w stylu country, która jest otwarta każdej niedzieli. Można tam skorzystać z wielu atrakcji nawiązujących do starego westernowego miasteczka.

Chwilka historii: Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, znana również jako Grójecka Kolej Dojazdowa, rozpoczęła swoją działalność w 1898 roku. Sto lat później powstało Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, które początkowo nosiło nazwę Towarzystwo Restauracji Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Głównym celem założycieli Towarzystwa było zachowanie zabytków techniki kolejowej, ponieważ w Polsce istnieją tylko dwie czynne wąskotorówki o rozstawie szyn 1000 milimetrów.

Kolejka korzysta z własnego taboru oraz pojazdów zapewnionych przez Gminę Piaseczno. W skład taboru wchodzą: wagon osobowy typu Wernigerode, nosze, drezyna motorowa oraz kilka pomocniczych wagonów towarowych.

Może Cię zainteresować

Więcej od nas