Województwo Mazowieckie – atrakcje turystyczne warte odwiedzenia

atrakcje w warszawie

Województwo mazowieckie to region pełen niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia. Liczba atrakcji stale rośnie, a wartościowe miejsca jest tu naprawdę wiele. Poznajmy kilka z nich.

Rozpoczniemy od Warszawy, której różnorodność i mnogość zabytków mogą sprawić pewne trudności przy wyborze, co warto zobaczyć. Dlatego skupimy się na miejscach o wyjątkowym charakterze, ale nie można pominąć tych powszechnie znanych, które są podstawowymi punktami każdej wycieczki.

Warszawa – odkryj atrakcje miasta

W każdym mieście są takie miejsca, które warto odwiedzić i przyjemnie się w nich spaceruje. W Warszawie jest takim miejscem bez wątpienia Krakowskie Przedmieście. To piękna i szeroka arteria, rozciągająca się pomiędzy gmachem Uniwersytetu Warszawskiego a hotelem „Bristol”. To prawdziwe serce miasta, które zachwyca piękną architekturą, Pałacem Prezydenckim, liczby restauracjami i kościołami. Spośród wielu świątyń, szczególną uwagę warto zwrócić na Kościół Sióstr Wizytek, uważany za jedno z arcydzieł architektury w Polsce, oraz Bazylikę Świętego Krzyża. Podążając Krakowskim Przedmieściem, dotrzemy do Zamku Królewskiego, a już z daleka dostrzeżemy Kolumnę Zygmunta. Warto zwiedzić zamek, aby zobaczyć m.in. Bibliotekę Królewską, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Sale Sejmowe czy Pokoje Królewiczowskie. Następnie dotrzemy do Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. To miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Wokół znajdują się urokliwe kamieniczki z renomowanymi restauracjami. W samym centrum stoi pomnik Syrenki, symbol Warszawy.

Nasza wędrówka może także zaprowadzić nas na ulicę Nowy Świat, którą warto zdecydowanie spacerować. Jest to swojego rodzaju „salon” Warszawy, pełen kawiarni, restauracji i dobrych sklepów. Idąc Nowym Światem, możemy dotrzeć na Plac Zbawiciela, nazywany przez miejscowych „Zbawixem”. To miejsce tętni życiem i nigdy nie usypia. Aby spacer był jeszcze bardziej przyjemny, polecamy przechadzkę bulwarami nad Wisłą.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Dlaczego warto zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, który znajduje się tuż przy Dworcu Centralnym? Nie można tego dokładnie określić. Ale warto wejść na ostatnie piętro tego gmachu, ponieważ panorama miasta, którą można stamtąd podziwiać, jest tego warta. Co jeszcze warto zobaczyć zwiedzając stolicę? Średniowieczną fortyfikację obronną – Barbakan, Pałac w Wilanowie z Muzeum Jana III Sobieskiego i pięknymi ogrodami, a także Łazienki Królewskie, które to miejsce jest absolutnym hitem na turystycznej mapie Warszawy. Można tam podziwiać wspaniałe budowle, takie jak Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myśliwiecki, Pomarańczarnię czy Świątynię Egipską. Po zwiedzaniu można odpocząć w cieniu drzew, np. obok pomnika Fryderyka Chopina. Wiewiórki są tam wszędzie i dodatkowo nadają temu miejscu wyjątkowego uroku. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się Centrum Nauki Kopernik, które szczególnie przyciąga dzieci i młodzież, ale i dorośli również tam świetnie się bawią. Warto zarezerwować sobie kilka godzin, ponieważ nauka może być naprawdę ciekawa!

Warszawa – miasto muzeów

Warszawa może się poszczycić wspaniałymi muzeami. Oprócz wcześniej wspomnianych, koniecznie warto odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Jest to absolutny hit, wspaniałe muzeum z multimedialnymi wystawami, które przenoszą nas w świat, który już nie istnieje, krainę, w której kultywowana była kultura żydowska. Opowiada ono historię polskich Żydów na przestrzeni wieków. Muzeum mieści się na ulicy Anielewicza. Kolejnym miejscem, które warto uwzględnić podczas weekendowego pobytu w stolicy, jest Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się na ulicy Grzybowskiej. Jest to wyjątkowe miejsce, które, podobnie jak „Polin”, stanowi centrum edukacyjne i ważny punkt na mapie miasta. Inne godne polecenia muzea to m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Neonów, Muzeum Życia w PRL i wiele innych. Zdecydowanie warto na nie poświęcić dużo czasu!

Atrakcje przyrodnicze Mazowsza

Nie ma wątpliwości, że hałas wielkiego miasta może przytłoczyć nawet najbardziej wytrawnego turystę. Dlatego warto odkryć na Mazowszu miejsca, gdzie można cieszyć się pięknem przyrody i doświadczyć spokoju. Warszawa sąsiaduje z Puszczą Kampinowską, która zasługuje na odwiedzenie. Kampinoski Park Narodowy jest drugim co do wielkości parkiem tego typu w Polsce. Jest to jeden z najpiękniejszych obszarów w kraju, pełen interesujących krajobrazów, przyrody i historii. Warto zwrócić uwagę na wysokie piaszczyste wydmy, które sprawiły, że Kampinoski Park Narodowy został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

W Puszczy zamieszkuje kilkanaście tysięcy gatunków zwierząt, w tym bobry, rysie i żurawie, oprócz oczywiście łosi. W parku wyznaczono 22 obszary ścisłej ochrony, a 1105 drzew zarówno w puszczy, jak i wokół niej, jest uznanych za pomniki przyrody. Gęsta sieć szlaków, oznakowanych kolorami i szczegółowo opisanych na stronie internetowej Puszczy Kampinoskiej, umożliwia bezpośredni kontakt z przyrodą i obserwację jej uroków. Niektóre z tych szlaków mają charakter spacerowy.

Zalew Zegrzyński to doskonałe miejsce na weekendowe wypady. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych łączy miejscowości położone nad zalewem bezpośrednio z Warszawą. Na brzegach jeziora znajduje się wiele portów, przystani wodnych, ośrodków wczasowych i domów letniskowych. Akwen ten jest doskonały do uprawiania sportów wodnych. Od wiosny do jesieni przyciąga amatorów żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wioślarstwa i kajakarstwa.

Pasjonaci wędkarstwa również znajdą tutaj coś dla siebie. Jezioro Zegrzyńskie obfituje w takie gatunki ryb jak leszcze, liny, karpie, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi, bolenie, jazgarze, miętusy, węgorze, karasie, jazie, klenie oraz tołpygi. Wokół Zalewu Zegrzyńskiego znajduje się dwanaście szlaków rowerowych.

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin jest porównywana do francuskiego Verdun. Cytadela wraz z koszarami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej, który jest otwarty w weekendy w sezonie turystycznym, można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Wciąż istnieją także forty otaczające cytadelę w Kazuniu, Janówku, Pomiechówku i Zakroczymiu. Spacer wzdłuż murów cytadeli można zakończyć obiadem w restauracji, która mieści się w jednej z bram twierdzy. Jest to niezwykła atrakcja dla miłośników militariów i historii. Kiedy jesteś na Mazowszu, nie zapomnij o tym miejscu.

Skansen w Sierpcu

Skansen w Sierpcu to jedno z największych muzeów plenerowych w Polsce. Obejmuje 80 budynków, które prezentują wieś mazowiecką z XIX i XX wieku. Możemy zobaczyć tu zmieniające się wnętrza zagrody chłopskiej wraz z malowanymi skrzyniami, rzeźbami ludowymi, zaprzęgami konnymi i akcesoriami podróżnymi, kuźnią oraz pokazami kowalstwa. W skansenie znajduje się także dwór szlachecki, kościół, kaplica, a także ponad 200-letnia karczma „Pohulanka”, której wnętrza były ulubionym miejscem filmowców. Skansen ożywia wiejskie życie. W Sierpcu warto również odwiedzić Rynek, aby zobaczyć ponad 150-letni ratusz oraz jeden z najstarszych kościołów na Mazowszu, na którym zachowały się ślady swastyk, będące pogańskimi symbolami słonecznymi. To bardzo interesujące miejsce.

Płock na wzgórzu

Jeśli jesteś w województwie mazowieckim, warto odwiedzić Płock. Wzgórze Tumskie jest symbolem miasta i oferuje wspaniały widok na Wisłę. Miłośników historii i architektury zainteresuje zwiedzanie 900-letniej katedry oraz brązowych Drzwi Płockich, które są arcydziełem sztuki romańskiej. Podczas spaceru po Płocku warto zatrzymać się w jednej z restauracji na Starym Rynku i podziwiać jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. O południu spod tarczy zegarowej wychodzi postać Władysława Hermana, wkładającego pas rycerski na swojego syna Bolesława. Muzeum Mazowieckie zachwyca turystów odtworzonymi wnętrzami mieszkań w stylu secesji i art deco z przełomu XIX i XX wieku.

Podwarszawski Otwock – co warto zobaczyć?

Na koniec chciałbym polecić coś wyjątkowego, chociaż oczywiście w województwie mazowieckim nie brakuje wyjątkowych miejsc. W podwarszawskim Otwocku można zobaczyć unikalne perełki architektury i poczuć atmosferę przedwojennego letniska. Warszawiacy często odwiedzali to miejsce, aby odpocząć i cieszyć się zdrowym powietrzem wśród sosnowego lasu. Nadal można zobaczyć wyjątkowe drewniane wille w stylu świdermajer, nawiązujące do szwajcarskiej architektury. Warto przejść się po dawnym parku zdrojowym do budynku dawnego kasyna miejskiego. Niedaleko znajduje się dawne Uzdrowisko Gurewicza, które jest jednym z największych drewnianych domów w Europie i esencją stylu świdermajer. W pobliżu Otwocka można odwiedzić uzdrowisko Śródborze, w którym wypoczywał Julian Tuwim i inni pisarze. Poza tym, 10 km od Otwocka, w Otwocku Wielkim, warto zobaczyć barokowy pałac, który jest jednym z najlepiej zachowanych polskich siedzib magnackich. W drodze można też udać się na wycieczkę do rezerwatu „Na torfach” w granicach Karczewa.